دانستنی

تشخیص زعفران اصل

تشخیص زعفران اصل

تشخیص زعفران اصلی از تقلبی

از دوران قدیم کشور‌های ایران، اسپانیا، هند و یونان در کشت زعفران پیش‌قدم بوده‌اند و تا به امروز نیز توانسته‌اند تجارت جهانی این ماده خوراکی ارزشمند را حفظ کنند.
این روزها زعفران، طلای سرخ خراسان در هر سوپرمارکتی یافت می شود! اما نکته مهم این است که چطور می توان هنگام خرید زعفران، زعفران اصلی را از تقلبی تشخیص داد.
زیرا استفاده زعفران تقلبی بجز ضرر مالی که برای ما خواهد داشت، می تواند سلامتی مان را نیز به خطر بیندازد.

زعفران شادی‌آور است و مصرف زعفران به شیوه های مختلف مثل دم کردن زعفران می‌تواند در روحیه بهتر فرد تأثیر داشته باشد، پس برای تشخیص زعفران اصل پیش‌قدم بمانید.

مطمئن ترین روش تشخیص اصل بودن زعفران انجام آزمایش های تخصصی بر روی زعفران و بررسی نتایج این آزمایش ها می باشد و روش هایی که در ادامه گفته می شود در اولویت بعدی می باشند زیرا تشخیص زعفران اصل نیاز به مهارت و تجربه دارد و امری زمان گیر است.

به همین دلایل است که معمولا افراد بعد از اطمینان حاصل پیدا کردن نسبت به برند و یا فروشنده ای خاص در خریدهای بعدی همان فروشنده ویا برند را انتخاب می کنند تا از زعفران اصل و با کیفیت بهره مند بشوند.
چراکه زعفران به عنوان یک ماده غذایی ارتباط مستقیمی با سلامت افراد دارد و دقت برای انتخاب بهترین گزینه ممکن موضوع بسیار مهمی میباشد.

مطلب پیشنهادی :
تفاوت انواع زعفران

انتهای رشته های زعفران باید شیپوری مانند باشند

برای تشخیص زعفران اصل و واقعی بهتر است که ابتدا به سرشاخه ها نگاه کنید.
این روش ساده ترین روش برای شناسایی زعفران واقعی و خوب است. زعفران دارای سه سر شاخه است که قسمت بالای آن شیپور مانند است. هرچه به سمت بالا بروید متوجه می شوید که شیپور باریک تر می شود.

تشخیص زعفران اصل با کاغذ کاهی یا روزنامه

کمی از زعفران مورد نظرتان را بین کاغذ کاهی و روزنامه قرار دهید و فشار دهید.
اگر در جای فشار زعفران، ذرات روغن و چربی مشاهده کردید نشان از این دارد که زعفران تقلبی است اما اگر زعفران پودر شود و اثری از چربی نباشد نشان از سالم و خالص بودن زعفران دارد.

زعفران اصل سرعت رنگدهی پایینی دارد

زعفران اصل و مرغوب سرعت رنگدهی پایینی نسبت به زعفران تقلبی دارد.
برخی سودجویان قسمت زرد رنگ رشته زعفران را که قیمت پایینی هم دارد را رنگ می‌کنند و با رشته های قرمز زعفران ترکیب میکنند.
این بخش های رنگ شده هم خیلی سریع رنگ می دهند.

تشخیص زعفران اصل با آب

چند رشته از زعفران را در مقداری آب انداخته و کمی منتظر بمانید.
در صورت اصل بودن زعفران رنگ آب در ابتدا تغییر پیدا نمیکند.
سپس آن رشته های زعفران را کافیست آسیاب کنید؛ مشاهده میکنید که آب به رنگ زعفرانی درمی آید و اگر زعفران قدرت رنگدهی بالایی داشته باشد (زعفران قائنات) تمام آب را به رنگ زیبا و جذاب زعفرانی در می آورد.
خرید زعفران

تشخیص زعفران مرغوب از طعم و بو

کسانی که در کار خرید زعفران هستند، خوب می دانند که طعم و بوی زعفران اصل یکتا است. بدین معنی که، رنگ و بو مزه زعفران، به عنوان یک شناساگر ثابت محسوب می شود.
اگر کمی شاخک های زعفران را بچشید متوجه خواهید شد که کمی تلخ است اما بوی مطبوعی دارد.
بوی زعفران کمی تند است اما دلنشین است!

زعفران اصل

شیوه‌های فروش زعفران تقلبی

متأسفانه برخی از سودجویان برای اینکه محصولات خود را به عنوان محصول بهینه به دست مشتری برسانند، اقدام به انجام روش‌های ناشایست می‌کنند تا به نوعی بتوانند سود ببرند.

برخی با استفاده کردن از زعفران اصل، مقداری مواد دیگر مانند نمک، شکر یا حتی گلرنگ را با آن ترکیب می‌کنند تا وزنش بالا برود و بتوانند سود بیشتری به چنگ آورند.
گاهی کلاله‌ها به عسل یا شیره آغشته می‌شوند تا وزن بیشتری داشته باشند. برخی افراد دیگر نیز از رنگ مصنوعی استفاده می‌کنند تا قدرت رنگ دهی زعفران بالا رود.

اگر قیمت زعفران که در حال خریدش هستید، از انواع دیگر مدل‌ها به طرز شگفت‌انگیزی ارزان‌تر بود، در خرید آن شک کنید.

در مورد نگهداری از زعفران هم باید نکاتی را در نظر بگیرید. آن را به دور از نور، گرما و رطوبت قرار دهید و خصوصاً اگر زعفران را به صورت پودر شده نگهداری می‌کنید، آن را در ظرف شیشه‌ای یا پلاستیکی در بسته بریزید تا هوا وارد آن نشود.
در صورتی که شرایط نگهداری زعفران مناسب نباشد، اسانس زعفران تبخیر می‌شود، ترکیب کروس را برای مدت کمتری نگه می‌دارد و ممکن است اثرات دارویی خود را نیز تا حدی از دست بدهد.

در ادامه می توانید ویدئو آموزش تشخیص زعفران اصل از تقلبی را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *