دانستنی

نحوه کاشت هل سبز

هل سبز

هل گیاهی است بومی جنوب شرق آفریقا که به صورت وحشی و پرورشی می روید. هل در واقع از خانواده زنجبیل ها است و انواع مختلفی دارد که از ویژگی های آن که باعث شده است نحوه کاشت هل سبز یک موضوع جذاب شود می توان به معطر بودن و خاصیت دارویی هل اشاره کرد.

مطلب پیشنهادی :
خواص هل سبز

شرایط مناسب جهت پرورش هل سبز

دمای مناسب

بهترین دما برای رشد گیاه هل ۱۰تا ۳۵ درجه سانتی گراد می باشد که البته این گیاه در درجه حرارت های بین ۳۰ تا ۳۵ درجه نیز می تواند رشد مناسبی داشته باشد.

محل کاشت

حساسیت گیاه هل به وزش باد در زمان رشد بسیار بالاست.
بنابراین توصیه می شود که در مکان هایی که باد خیز هستند کاشت هل صورت نگیرد چرا که باعث کاهش شدید راندمان و محصول دهی گیاه می شود.

خاک مناسب

خاکی که برای کاشت هل مطلوب می باشد خاک های سنگین رسی و لوم رسی است. برای رویش بهتر گیاه هل پی اچ بین ۴٫۲ تا ۶٫۸ مناسب است.

کود مورد نیاز

به منظور بهبود کیفیت و بالا رفتن محصول دهی گیاه هل استفاده از میزان مناسبی کودهای شیمیایی به همراه کودهای آلی در طول رشد توصیه می شود چرا که این گیاه نیاز بالایی به مواد معدنی و عناصر غذایی دارد.

نور مناسب

مکانی که برای کاشت هل در نظر گرفته می شود بهتر است پر نور و روشن ولی از تابش مستقیم نور آفتاب به دور باشد
به دلیل اینکه اگر این گیاه در معرض نور مستقیم قرار بگیرد کناره و نوک برگ ها دچار سو ختگی می شود و هم چنین پژمرده و خشکیده می گردند.
در محلی که نور کافی نباشد نیز فاصله برگ ها از هم دیگر زیاد و اندازه آن ها کوچکتر و رنگشان بی حال می گردد.

آبیاری

برای رشد مطلوب گیاه هل علاوه بر اینکه رطوبت باید در خاک باشد در هوای اطراف برگ ها نیز باید شاهد آن باشیم.
باید در نظر داشت که آبیاری بیش از حد باعث سیاه شدن برگ ها ،پوسیدگی ساقه‌ها و ریشه‌های گیاه می شود.

نحوه کاشت هل سبز

۱- اولین کاری که انجام می دهیم این است که کپسول های بذر را در آب قرار دهیم و بعد از آن با فشار کمی به پوسته کپسول را باز کنیم تا دانه خارج شود و به خاطر اینکه پوشش چسبنده آن حذف شود لازم است که دانه ها را در آب بشوییم.

۲- به مدت دو روز بذرها را درون آب قرار می دهیم و داخل دستمال خیس می گذاریم تا جوانه بزند و بعد از اینکه جوانه زنی انجام شد لازم است که بلافاصله بذرها را در گلدان و یا زمین اصلی که در نظر داشتیم بکاریم. البته بهتر است که از خاک های سبک همانند پیت ماس یا کوکوپیت برای کاشت بذرها استفاده نمود.

۳- فصل مورد نظر برای کاشت هل معمولا اواخر تابستان و پاییز است و مناسب ترین مکان برای کاشت بذر گلخانه ای است که شیب ملایمی داشته باشد و از لحاظ دسترسی به آب خوب باشد.

۴- مقدار بذری که برای کاشت هل مورد نیاز است ۱۰ گرم بر متر مربع می باشد بعد از آن روی بذرها را با لایه نازک و تخت ماسه و سپس با کاه برنج می پوشانند.

۵- در مدت زمان ۳۰ روز و در نهایت ۹۰ روزجوانه زنی دانه ها ادامه دارد.نهال هایی که در محیط کشت اولیه سبز شدند را پس از ۶ ماه به محیط کشت ثانویه منتقل می کنیم و  با فاصله ۳۰ سانتی متر از هم می کاریم که به مدت یک سال باید در آنجا  باقی بمانند.

۶- آبیاری بستر بذر باید به صورت مداوم باشد و سایه بانی جهت بالای سر آن باید در نظر گرفته شود. زمان مناسب برای برداشت کپسول ها قبل از تبدیل شدن رنگ آنها به زرد است چرا که در این زمان کاملا رسیده هستند.

روش های تکثیر و کاشت هل سبز

بذر گیاه هل به دو گونه رویشی (تقسیم ریزوم ) و زایشی تکثیر پیدا می کند.
در مورد نحوه کاشت هل سبز و تکثیر آن در روش رویشی توده های بزرگی از ریزوم گیاه در حال رشد را گرفته و از هم جدا و به اندازه های کوچکتر تقسیم می کنیم که این توده ها باید یک ساله و حداقل یک جوانه داشته باشند و بعد از آن باید آنها را در چاله هایی بکاریم.
سپس چاله ها را با مخلوطی از خاک سطحی، کمپوست و کود گاو به مدت یکی دو ماه قبل از آغاز کاشت هل پر می کنیم.
استفاده از تکثیر رویشی باعث رشد سریع تر گیاه می شود.

هل در کجای ایران کشت می‌شود؟

شرایط اقلیمی مهم‌ترین مورد درکشت هر گیاهی است.
گیاه هل هم برای رشد مناسب نیاز به مناطقی با دمای مناسب رشد خود و به‌دوراز بادهای شدید دارد.
زادگاه گیاه هل در مناطق گرم و حاره است. هم‌چنین دمای مناسب برای رشد گیاه هل 35-10 درجه سانتی‌گراد‌است.
پس به‌راحتی می‌توان تشخیص داد که گیاه هل در کجای ایران می‌تواند رشد کند.
هر منطقه‌ای در کشور ما با شرایط دمایی مذکور می‌تواند مناسب برای کشت این گیاه باشد.
البته باید میزان بارندگی را نیز در نظر گرفت.

هم‌چنین باید سایر نکاتی که در مورد شرایط مناسب رشد این گیاه وجود دارد را برای رشد بهتر گیاه هل و به دست آوردن حداکثر عملکرد در نظر گرفت.
البته در مورد هر محصولی از جمله نحوه کاشت هل سبز لازم است قبل از کشت در سطح وسیع، آن را در سطح اندک کشت کرد و در صورت موفقیت‌آمیز بودن نتیجه، آن را در سطح وسیع کشت کرد.
همچنین لازم است از کارشناسان در این زمینه و نهادهای مرتبط اطلاعات لازم را کسب و با آگاهی کامل اقدام به کشت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *