دانستنی

تولید کاغذ از گلبرگ زعفران

گلبرگ زعفران

گلبرگ زعفران یکی از فرآورده های زعفران است که در سطح بالایی تولید می‌شود اما کاربردی نیست و اکثرا دور ریخته می‌شود؛ اما باید بدانید گلبرگ زعفران حاوی چندین ترکیب مانند مواد معدنی، آنتوسیانین ها، فلاونوئیدها، گلیکوزیدها، آلکالوئیدها و کائمفرول ها است.که این موارد دلیل بر کاربردی بودن گلبرگ زعفران می باشد.
در این بخش از مجله فروشگاه اینترنتی زعفران بینا به یکی از استفاده های آن که تولید کاغذ از گلبرگ زعفران می باشد می پردازیم.

مطلب پیشنهادی :
گلبرگ زعفران چه خواصی دارد؟

تولید کاغذ از گلبرگ زعفران توسط گروه شرکت های زعفران سحرخیز

سالانه حدود ۲۰ هزار تن گلبرگ زعفران به عنوان دور ریز ضایعات، باعث از دست رفتن بخش مهمی از گیاه زعفران شده است،اما گروه شرکت‌های زعفران سحرخیز در راستای مسئولیت‌های اجتماعی و زیست محیطی خود با حمایت از یک استارتاپ اقدام به تولید کاغذ از گلبرگ زعفران کرده است.

تولید کاغذ با گلبرگ‌های دورریز زعفران ایده‌ایست که استارت‌آپ‌های ایرانی آن را به مرحله‌ی عملیاتی شدن رساندند و برای اجرایی شدن آن نیاز به حمایت شتاب‌دهی داشتند.

آقای دکتر فرهاد سحرخیز عضو هیات مدیره‌ی گروه سحرخیز در این باره گفته است: سال‌هاست که هیچ استفاده‌ای از گلبرگ‌های زعفران بعد از جداکردن از کلاله  نمی‌شد و این دغدغه استفاده از گلبرگ‌ها و ایجاد ارزش افزوده همواره برایمان وجود داشت.
از این رو با توجه به نگاه ویژه گروه شرکت‌های سحرخیز به حمایت از استارت آپ‌ها و نیز آشنایی با گروهی که راهکار تولید کاغذ از گلبرگ زعفران را ارائه داده بود، باعث شد تا بتوانیم با سرمایه گذاری در این بخش از کاغذهای تولیدی به این روش در صنعت کاغذ و حتی بسته بندی با قابلیت چاپ استفاده کنیم.

در این زمینه گروه سحرخیز، سرمایه ای را در اختیار ایده‌پردازان قرار داده است تا در کارخانه‌ای واقع در تربت حیدریه تولید کاغذ با گلبرگ را به صورت رسمی از ۸ اسفندماه سال جاری عملیاتی کنند.

دکتر فرهاد سحرخیز افزود ، نکته‌ی مهم این است که این ایده برای نخستین بار در جهان پیاده‌سازی و اجرا می‌شود و بعد از افتتاح آن و عملیاتی شدنش میتوانیم به لطف بهره‌گیری از گلبرگ‌های گیاه پرخاصیت و پر رمز و راز زعفران و با جلوگیری از قطع درختان و همچنین کاهش ایجاد زباله، گامی هر چند کوچک ولی مهم درجهت حمایت و حفظ محیط زیست و ایجاد محیطی تمیز و سالم برداریم.
خرید زعفران عمده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *