دانستنی

تاثیر زعفران بر بیماری های تنفسی

تاثیر زعفران بر آسم

از آنجایی که گیاهان دارویی اثرات و عوارض جانبی کمتری نسبت به داروهای شیمیایی دارند، امروزه استفاده از آن‌ها در طول روند درمان انواع بیماری‌ها مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.
زعفران به عنوان یکی از مهم ترین گیاهان دارویی است و خواص زعفران جایگاه ویژه‌ای در کشورهای مختلف بخصوص ایران پیدا کرده است.
یکی از این خواص تاثیر زعفران بر بیماری های تنفسی می باشد که موجب شده است مطالعاتی بر روی تاثیرات زعفران و تنگی نفس انجام شود.
خرید زعفران

تاثیر زعفران بر آسم

آسم یک بیماری تنفسی است که به صورت التهاب در مجاری تنفسی نمایان می‌شود.
این التهاب در برخی افراد باعث بروز حملات متعدد تنفسی، تنگی نفس، خس خس و گرفتگی سینه و سرفه‌های مداوم بخصوص اوایل روز و نیمه‌های شب می‌شود.
این بیماری منجر به افزایش رادیکال‌های آزاد در بدن شده و نهایتا تنفس را در فرد مبتلا دچار مشکل می‌نماید.
پژوهش‌های اخیر نشان داده‌‍اند افزایش مصرف مواد حاوی آنتی اکسیدان در کاهش اثرات ناشی از بیماری آسم بسیار موثر است.

کلاله زعفران به عنوان یکی از مواد غذایی شناخته شده دارای عناصر بسیار زیادی است.
مطالعات متعددی در رابطه با تشخیص ترکیبات متعدد زعفران انجام شده و تاکنون حدود 150 ترکیب فعال در زعفران شناسایی شده که مهمترین آن‌ها کروسین، پیکروکروسین و سافرانال است؛ زعفران سرشار از آنتی‌اکسیدان و ریبوفالوین نیز می‌باشد.

در طب سنتی کشورهای مختلف از جمله یونان، ایران و … از زعفران به عنوان یک داروی آرام‌بخش و مسکن استفاده می‌شده است.

از دیگر خواص زعفران می‌توان به ضد اسپاسم و گرفتگی، ضد افسردگی، ضد تورم و التهاب و تسکین‌دهنده سرفه در آسم و سیاه سرفه و به طور کلی درمان بیماری‌های ریوی اشاره نمود.
در پژوهش دیگری ثابت شده است که زعفران و سافرانال موجود در آن اثرات ضد سرفه داشته و در درمان گلو درد، سر درد و … به صورت مسکن عمل می‌نماید و منجر به افزایش اکسیژن‌رسانی به بافت‌های متعدد بدن می‌شود.

به طور کلی می‌توان نتیجه گرفت زعفران به این دلیل که حاوی آنتی اکسیدان زیادی می‌باشد، در کاهش اثرات ناشی از بیماری‌های تنفسی گوناگون و کاهش سرفه به شکل موثری عمل می‌نماید و نقش زعفران و تنگی نفس قابل توجه می باشد.

مطلب پیشنهادی :
زعفران برای سرماخوردگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *